Popierizmai – paskola

Per šaltus orus patogu tvarkytis popierinius klausimus.

Paskola

Tam kad ją gauti reikia turto vertinimo, tam kad tokį gauti reikia registruoti nebaigtą statybą RC, o tam kad tai padaryti reikia kadastro bylos ir statybų inspekcijos pažymos, kad statybos vykdomos be nukrypimų – pagal projektą.

Kadastro byla paprastoji dalis. Tiesiog pasisamdai, sumoki (±650Lt) ir turi. Patarimas darytis kiek įmanoma vėliau, tokiu atveju gausime didesnį namo baigtumą.

Su statybos inspekcija kiek įdomiau. Teko pasidaryti geodezine pastato nuotrauką (±300Lt), t.y. patikrinti ar aukščiai tinkami, ar namas vietoje ir pan. po to analizavo projektą, pasiprašė konstruktyvo ir pan. Viskas užsitęsė ilgiau nei tikėjausi ir būtų dar gal ir besitęsę jei ne draugai ir pažystami.

Turint kadastro bylą ir pažymą nesunkus procesas registracijos RC. Viskas vyksta pagal popierius t.y. baigtumas 41% pagal kadastro bylą, nors kol vyko procesai (tiksliau nieko nevyko, o praėjo numatytas minimalus terminas) su statybų inspekcija statybos vietoje nestovėjo.

Lygiagrečiai vyko vertinimas (±650Lt), prie jo pridedama RC dokumentas.

Turint vertinimą jau galima aplankyti bankus ir gauti jų pasiūlymus. Pasirinkau:

– SEB (esamas/buvęs pagrinidinis)

– SWED

– DNB

– Nordea

– Danske

Operatyviausiai sprendimą davė – Danske. 1,5% marža + 6mėn EURIBOR

Nordea pradžioje užsiminė apie 1,5% maržą, po to suradę kažkokių rizikų, kurių neatskleidė (motyvuodami komercinė paslaptis). Pasiūlė 2,2%. Beje taip jau pasitaikė, kad papuoliau ant žioplokos vadybininkės, kuriai buvo pateikta tolimesnės statybos sąmata (to prašė visi bankai) ir ji jos nepasinagrinėjo. Todėl finale dar gavosi kad kredito max sumą pasiūlė 50k LTL mažiau nei norėjosi, nes pagal sąmatą turėtų tiek užtekti. Tokia problema gavosi dėl to, kad jie rėmėsi vertinimu, kuris buvo ankstesnės datos, o darbai buvo suplanuoti šiandienos data.

SWED pasiūlė – 1,8%, po derybų – 1,7%

SEB pasiūlė – 1,76%, po mano paprasto pareiškimo, jog jei nepasiūlo 1,5% išeisiu. Pasiūlė – 1,52%.

DNB siūlė savo ilgalaikio skolinimosi rodiklį + standartiškai EURIBOR. Viso sumoje jis tai dienai 1,4%, tačiau jis sudarytas iš BLOOMBERG rodiklio + EURIBOR. Todėl rezultate jei EURIBOR augs (o taip tikrai bus, nes šiandien istorinės žemumos 0,13%) tai šiuo atveju gausis palūkanų augimas X2 greičiu.

Pradinė vizija buvo rinktis pagal kainą. Tačiau kiekvienas bankas turi savo sąlygų kredito sutartyje. pvz Dankse banko bendrojoje dalyje (viešai prieinama):

6.2. Procesinės palūkanos

Šalys susitaria, kad nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo dienos už bet kurią teismo pagal šią Sutartį priteistą sumą mokamos metinės palūkanos, nustatomos prie paskutinės iki bylos iškėlimo teisme dienos užfiksuotos palūkanų normos pridėjus 5 (penkis) procentinius punktus.

Kas paprasta žmonių kalba gautųsi, jei bylinėsiesi ir teismas nustatys palūkanas, tai už tai, kad pasirašei šią sutartį, bus nustatytos +5%

Nesąžininga a?

Taip pat galima minėti daug kitų punktų, ypač tų jei prastėja kreditoriaus situaciją (čia beje pas visu bankus tokios pačios mados), palūkanos +1% arba +2%.

Delspinigiai 0,08% per dieną, kas išreiškus metinėmis ±30%. Baisu? Kai kur greitieji kreditai pigesni…

Tačiau dar kita vieta įdomi. Oficiali banko versija – bendroji dalis nekeičiama, nenori nepasirašyk. Vartotojų teisėse irgi labai didelio susidomėjimo situacija nepareiškė, komentuodami, nepatinka tai nepasirašyk arba teik prašymą ir gal nagrinėsime…

Pagal tai ką išnagrinėjau SWED sąlygos sakyčiau atrodo labiausiai sąžiningos, jei taip galima pasakyti.

Sutarties gale, tekstas:

Aš, Kredito gavėjas, pasirašydamas šią Sutartį, patvirtinu, kad prieš protingą terminą iki Sutarties sudarymo man buvo pateiktas Sutarties projektas ir esu susipažinęs su Sutarties sąlygomis, visos Sutarties sąlygos su manimi buvo aptartos individualiai, man yra aiškios, suprantamos, nepažeidžia mano teisių bei interesų ir su jomis sutinku. Patvirtinu, kad Sutartis sudaroma šeimos poreikiams tenkinti ir neprieštarauja šeimos interesams (jei Kredito gavėjas turi šeimą), suprantu, kad nutraukus Sutartį, skola bus išieškoma iš įkeisto nekilnojamojo turto, neatsižvelgiant į įkeisto nekilnojamojo turto statusą. Patvirtinu, kad Bankas informavo mane apie riziką, susijusią su kredito valiutos kurso pokyčiais ir galimą šios rizikos įtaką mano galimybėms grąžinti kreditą laiku, jei skiriasi mano gaunamų pajamų ir kredito valiuta.

dėl kurio po to “įjungti atbulinį bėgį” arba sakyti “nepaskaičiau” teismo ginče būtų sunku, nes šis tekstas patogioje vietoje – ties parašo eilute

Pagaliau pasirinkome banką, pasirašėme tą nesąžiningą kredito sutartį ir už tai dar apsimokėjome sutarties mokestį (±145EUR).

Atrodo jau kaip ir viskas, tačiau reikia gauti iš teismo leidimą įkeitimui jei turi vaikų. Tokio leidimo gavimas pradžioje pasiskaičius pasirodė paprastas. Apie tai daug info internete, kur pabrėžiama kad jis nemokamas t.y. nereikia žymens mokesčio mokėti ir pan.

Bet pasiskambinus į teismą patikslino situaciją:

1. užsipildyk prašymą

2. pridedami dok turi būti nuorašai. t.y. paprastoji kopija netinkama teismui, patys nuorašų nedarys, todėl galimi du var.

2.1. pasidaryti nuorašą pas seniūną

2.2 pasidaryti nuorašą pas notarą.

Tai čia ir baigiasi “paprastai ir nemokamai”. Pagalvojau seniūnas turėtų būti pigiau, atvykau į lokalią seniūniją, prieš tai bandžiau skambintini, bet niekas nekėlė. Kažkada buvau girdėjęs, kad panaikins seniūnijas, nes ten niekas nedirba ir jos nereikalingos. Nuvykęs į vietą tikrai galiu patvirtinti, kad koridoriai ir kabinetai tušti. Mandagi valdininkė paaiškino, kad būtent šioje seniūnijoje nėra seniūno (toks net nedirba), todėl reiktų kreiptis į kokią kitą, kuri turi. Ką gi kita tai kita…

Kitoje situacija daug maž ta pati. Tuščia ir niūru. Seniūnės padėjėja nudžiugina, kad nuorašai bus nemokami, tačiau ne visi ir ne šiandien. Pradžioje – tvirtina tik asmens dok. tame tarpe gimimo liudijimas ir santuokos. Po to nudžiugino dar, kad netvirtins žmonos asmens dok., nes žmona būtinai turi pati ateiti ir parašyti prašymą, tam kad patvirtintų jos dokumento kopiją. Bandžiau įtikinti – va santuokos liudijimą tvirtinate, o ATK ne. Kodėl tokia nesąmonė?… Nu su valdininku geriau nesiginčyti… Palikau dok. kitą dieną ryte, kai seniūnas aplankė savo darbo vietą, pasiėmiau su nuorašais.
Nors kartai ir nesupranti biurokratinės logikos, paprastas procesas reikalaujantis laiko ir kažkiek nervų beveik į pabaigą , bet liko nepatvirtintas kredito sutarties nuorašas, kas pas notarą apie 1EUR/lapas + gal dar už kažką. Lapų tik apie 20, bet dar laiką derinkis ir pan. … Todėl pasinaudojau banko darbuotojų patarimu ir įdėjau tiesiog paprastą kopija. Ir tiko! Dokumentai priimti, svarstyti turi teisę iki 5d.d. paprašiau sparčiau. Po 2 d.d. gavau ats., kad neduodamas leidimas, nes jis pagal įstatymą nėra reikalingas, kadangi turi tenkinti du kriterijus: šeimos turtas ir arba gyvename arba gyvensime, tačiau kol vyksta statybos tai dar greitai negyvensime.

Ech toks menkas nusivylimas, juk visko tiek daug padaryta ir pasirodo, kad be reikalo. Juk bankas gi turėjo žinoti, kad nereikia?…

Banko darbuotojų ats. – būna visaip, todėl sprendimas yra sprendimas jo reiks.

Su šiuo sprendimu sekantis žingsnis įkeitimas/hipoteka – notaras.

Čia viskas ganėtinai paprasta. Paruoštas standartinis sutarties hipotekos projektas. Sutartyje numatyta maksimali hipoteka = paskola X1,5 ir viskas. Tereikia parašų. Pasirašant sutartį paprašė TO teismo sprendimo, nusišvietė ir įsidėjo jį sau į segtuvą. Už procedūrą, kurioje galima sakyti nedalyvavo notaras (į darbą atvyko pavėlavę ir tik išeinant atidavė dok. su parašu tik 223,21EUR. Ech, kad man taip kas per dieną po 100vnt tokių sutarčių patvirtinčiau, arba ne – daugiau 🙂

Na va, o dabar pinigai jau ranka pasiekiami, tiksliau popieriumi, nes liko užpildyti mokėjimo prašymą pinigų pervedimui…

29 komentarai apie “Popierizmai – paskola

 1. Krisk

  Jeigu ne paslaptis, kiek jums kainavo “dėžute” su stogu ir juodgrindėm, bet kaip suprantu dar be langų?

  Atsakyti
  1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

   notaras paseme atsakyma kad nereikia leidimo ir isege pas save aspidraudimui. realiai jei buciau zinojes ir pasigincijes butu buves nereikalingas.

   Atsakyti
 2. Arturas

  Sekmes statybose 🙂

  Kai jau baigsis statyti ir nama pridavinesite RC nenustebkite kai jusu vel paprasys pastato/zemes geodezines nuotraukos… Valdininkeliams atrodo kad sklypo bei namo ribos pasislinko statybu eigoje 🙂

  Atsakyti
 3. Rolando namas

  Dar klausimas dėl įvertinimo kainos. VIdutinė rinkos vertė nurodoma tiek kadastro byloje (tas paskui užfiksuojama RC), tiek papildomai įvertina pasamdyti vertintojai. Įdomumo dėlei – kiek % skyrėsi įvertinimai?

  Atsakyti
 4. Puodukas

  “baigtumas 41% pagal kadastro bylą”- kiek reikia padaryt , kad butu toks ivertinimas? Pasidalinkite prasau..

  Atsakyti
 5. Puodukas

  Dar veinas klausimas- speju dar 145 eurus ateme SEb’as uz sutarties sudaryma ?

  Atsakyti
 6. gnamai

  Įdomi patirtis. Pinigai delikatus reikalas, bet jei ne paslaptis, kiek esate išleidęs šiai dienai? Kaip matau turite dėžutę. Ar daug padidėjo planuotas biudžetas vykdant statybas, kiek procentų reikia pridėti prie planuojamų pinigų, kad tai atitiktų tikrovę? Ačiū.

  Atsakyti
  1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

   dezote gavosi daug maz tiek kiek as uz ja buciau mokejes rinkoje, gal kokie 20k Lt maziau. kazkurioje stadijoje (be putplascio) ji kainavo pigiau tarkime kokius 50-60kLt. % sunku pasakyti. pastebejau tokia beda kad kai keiciasi brigados tai buna kad nedadaro kazko ir sako kad tai jau kitu darbas, o tai jau nenumatyti kastai. todel kai tariesi del darbu reikia susitarti iki kiek ir ka tiksliai padarys. pvz dejo langus nu atrode sumokesiu uz langus ir uz dejima, liko tarpai apcioje. langistai sako sutvarkys fasadininkai, taciau jie paliko tarpa ir sake ji ispres betonuotojai. ta tarpa jei butu dare fasadininkai ir pagalvoje 3 zingius i prieki butu isprende jie ir butu nekainave. tikiuosi problemos esme iliustravau.

   Atsakyti
 7. Vitalijus

  Labas, klausyk o turto draudimo bankas pareikalavo nebaigtai statybai ikeitimo metu?

  Atsakyti
 8. arturas

  Tai kaip suprantu Pasirinkai SEB?
  Kaip suprantu tavo paskola yra namo isirengimui?
  nes namo statybai, visi bankai turi ganetinai skirtingas salygas net neziurint i %.
  Man pvz aktualus maksimalus terminas, per kuri bankas reikalauja isisavinti pinigus ir uzbaigti nama. Is tavo paminetu banku nemaloniausiai nustebino Danske, o swedas atrodo patraukliausiai.

  Atsakyti
  1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

   isisavinimas yra derybo obektas. kiek pamenu tai swedas siule ilgiausia. man si vieta neaktuali, nes paskola tam ir imu, kad tai nebutu amziaus statyba, o viska pabaigti per protinga laika ir is karto. pasirinkau Danske

   Atsakyti
 9. Bras

  Ačiū kad pasidalinai, labai naudinga info.
  Bet nesupratau, koki banka pasirinkai?

  Atsakyti
  1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

   pasirinkau danske – salygos grieztos, taciau pigiausiai pasiule, net lyginant su seb, kai seb paprasiau tu paciu salygu 🙂

   Atsakyti
   1. klausimas

    Bet ar nereikalauja, pateikti iki 70% visų statybos išlaidų padengti čekiais ar sąskaitomis ? Kaip Jūs tai įsivaizduojate, ypač sąskaitos už darbus?

    Atsakyti
    1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

     mano atveju neprivaloma. galimi du budai: pateikti chekius, arba vaziuoja patys/vertina vertintojai. antrasis var priklauso nuo banko. tai mano atveju vertintojas.

     Atsakyti
 10. Arturas

  rasiau komentara, bet kazkaip jo nerandu.

  Kaip suprantu tau pagrindinis kriterijus buvo tik % dydis , nes visa kita telpi?
  Nes man renkantis banka namo statybai kai yra tik sklypas su pamatais aktualiausias dalykas yra laikotarpis, per kuri reik isisavint banko rezervuotus pinigus ir laikotarpis per kuri bankas reikalauja namo 100% baigtumo, tada finansuojamas % nuo ikeiciamo turto vertes, ir tik tada pagal prioritetus gaunasi paskolos %.

  Atsakyti
  1. Baronas Įrašo autorius(-ė)

   komantarus buvo pagavus spam tvarkykle. tai juos visus radau.
   taip %. taciau ziurejau ir visas kitas salygas.

   Atsakyti
 11. niuniauskas

  pas seb’a kiek pamenu ir sutarciu mokesciai brangesni, dar turi pinigu rezervavimo mokesti, kur moki uz nepanaudotus pinigus, jei atmintis neapgauna ~50% skolintu pinigu dar ir saskaitom ar cekiais reikia gristi, kas darbu eigoje gali tapti kliutimi. Danske salyginai mazi, i viska ziuri daug lanksciau. Ka dar man su Danske pavyko sutarti, tai prasiilginti standartini pridavimo 100% termina iki 30men, motyvavom statyba ukio budu, praleido.

  Apskritai, jei visu banku sutartis teisiniu poziuriu pradeti nagrineti ir bandyti kiekviena galima scenariju modeliuoti(o jie beje visi ir gula i tas sutartis), tai geriau tada nesiskolinti, nes saves sitos strukturos jau tikrai nenuskriaus…

  Atsakyti
 12. Puodukas

  Kaune notarai, registruojant Hipoteka, dar apsukresni- mazesniai paskolos sumai pasijama 231 eura ir padaro 1 euro nuolaida 🙂 Kas idomiausiai oficialiai dokumentuose uzregistruoja suma tik apie 190 euru, o kita suma niekur nefiguruoja, jokiuose popieriuose. O paklausus uz ka like 40 euru, privardina vos ne laidotuviu islaidas, bet ju niekur nepazymi sutartyse. “Lievakai” tokie. Ir pabandyk ka nors paaiskinti 🙁

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *